Škodí lišejníky na stromech?

Date:

Škodí lišejníky stromem nebo jde jen o estetickou „závadu“? Poradili jsme se s odbornicí.

Na ovocných stromečcích se vytvořily žluté a šedé fleky. Asi je to nějaký mech nebo prý lišejník. Jsou pro stromky nebezpečné? A je nutné je odstranit? Jana V., Nitranské Pravno

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Vámi popsané žluté a šedé fleky na stromech jsou opravdu lišejníky. Jejich výskyt se v našich zahradách zvyšuje po obdobích bohatších na srážky, a to z jediného důvodu: lišejník ve skutečnosti představuje symbiózu dvou organismů náročných na vodu – houby a řasy. A když padá z nebe hodně vody, daří se jim v hojnosti osidlovat i stromy.

O tom, zda jsou pro dřeviny nebezpečné, se pořád vedou diskuse, ale já si myslím, že pravda bude někde uprostřed. Z vlastní zkušenosti si dovolím tvrdit, že pokud se lišejník vyskytuje na kmeni a starších větvích dřeviny, nějak zvlášť neškodí. Horší je to však v případě, kdy začnou zarůstat mladé výhony a pupeny na nich. Ty v důsledku zastínění a úbytku vody, kterou pro svůj život lišejník z okolí odebírá, začnou odumírat až zaschnou.

V tomto případě je nutné proti tomuto organismu zakročit a začít s jeho odstraňováním. Prvním krokem je mechanické odstranění oškrábáním z postižených částí, aby se poupata dřeviny dostala opět na vzduch. Takové odstranění je však jen dočasné. Stačí miniaturní kousek a lišejník začne opět růst.

Tree: Maple Tree

Proto je nezbytná i chemická ochrana. Ta se aplikuje až v období, kdy jsou dřeviny bez listí. Tím se docílí zásah i na nedostupných místech. Použít lze fungicidní přípravky, které zahubí houbu, bez které řasa v tomto symbiotickém vztahu nedokáže žít.

Můžete si pomoci nátěrem vápenným mlékem před zimou. Jeho aplikace je sice náročnější, ale stejně účinná. Vápno v této sloučenině má tak silné pH, že lišejník se usuší a vy máte zároveň stromky ochráněné před zimními výkyvy teplot.

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Moderní a odolný zahradní nábytek

Pro zařízení naší zahrady hledáme nejen praktická řešení, ale...

Zasaďte si v zahradě tis červený. Inspirujte se zajímavými kultivary

Tis červený se vyskytuje prakticky po celé Evropě, severní...

Prvotřídní zahradní technika Husqvarna s vlastním autorizovaným servisem

O pořízení zahradní techniky můžeme uvažovat z několika důvodů....

Pijí žáby vodu?

Každý živočich, od mravence po slona, potřebuje ke svému...