Škodí lišejníky na stromech?

Date:

Škodí lišejníky stromem nebo jde jen o estetickou „závadu“? Poradili jsme se s odbornicí.

Na ovocných stromečcích se vytvořily žluté a šedé fleky. Asi je to nějaký mech nebo prý lišejník. Jsou pro stromky nebezpečné? A je nutné je odstranit? Jana V., Nitranské Pravno

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Vámi popsané žluté a šedé fleky na stromech jsou opravdu lišejníky. Jejich výskyt se v našich zahradách zvyšuje po obdobích bohatších na srážky, a to z jediného důvodu: lišejník ve skutečnosti představuje symbiózu dvou organismů náročných na vodu – houby a řasy. A když padá z nebe hodně vody, daří se jim v hojnosti osidlovat i stromy.

O tom, zda jsou pro dřeviny nebezpečné, se pořád vedou diskuse, ale já si myslím, že pravda bude někde uprostřed. Z vlastní zkušenosti si dovolím tvrdit, že pokud se lišejník vyskytuje na kmeni a starších větvích dřeviny, nějak zvlášť neškodí. Horší je to však v případě, kdy začnou zarůstat mladé výhony a pupeny na nich. Ty v důsledku zastínění a úbytku vody, kterou pro svůj život lišejník z okolí odebírá, začnou odumírat až zaschnou.

V tomto případě je nutné proti tomuto organismu zakročit a začít s jeho odstraňováním. Prvním krokem je mechanické odstranění oškrábáním z postižených částí, aby se poupata dřeviny dostala opět na vzduch. Takové odstranění je však jen dočasné. Stačí miniaturní kousek a lišejník začne opět růst.

Tree: Maple Tree

Proto je nezbytná i chemická ochrana. Ta se aplikuje až v období, kdy jsou dřeviny bez listí. Tím se docílí zásah i na nedostupných místech. Použít lze fungicidní přípravky, které zahubí houbu, bez které řasa v tomto symbiotickém vztahu nedokáže žít.

Můžete si pomoci nátěrem vápenným mlékem před zimou. Jeho aplikace je sice náročnější, ale stejně účinná. Vápno v této sloučenině má tak silné pH, že lišejník se usuší a vy máte zároveň stromky ochráněné před zimními výkyvy teplot.

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Přírodní materiály jsou nezastupitelnou volbou pro zahradní nábytek

Dřevěný nábytek nejenže zvýrazní elegantní vzhled prostoru pro posezení...

Moderní a odolný zahradní nábytek

Pro zařízení naší zahrady hledáme nejen praktická řešení, ale...

Zasaďte si v zahradě tis červený. Inspirujte se zajímavými kultivary

Tis červený se vyskytuje prakticky po celé Evropě, severní...

Prvotřídní zahradní technika Husqvarna s vlastním autorizovaným servisem

O pořízení zahradní techniky můžeme uvažovat z několika důvodů....