Chcete přežít dlouhý a zdravý život? Potom si v zahradě zasaďte goji

Date:

Přestože botanicky jde o kustovnici čínskou, většinou ji nenazveme jinak než goji. Přesně takto ji znají iv Číně – pojem Gou Qi v překladu znamená plody dlouhověkosti. Kustovnice má v čínské, korejské i japonské medicíně dlouhou tradici a díky dosavadním zkušenostem s její konzumací je považována za rostlinu přispívající k dlouhému a zdravému životu.

Charakteristika

Kustovnice čínská (Lycium chinense) je rozložitější keř, její větve se rozrůstají do šířky a jsou mírně trnité. Květy má oboupohlavné a samoopylivé, avšak pro lepší opylení a úrodu se upřednostňuje výsadba více odrůd.

Plodem je dlouhá červenooranžová bobule se sladkou dužinou. Kustovnice bohatě zarodí již ve druhém roce po výsadbě, ale měla by mít optimální podmínky. Pěstovat tuto ovocnou rostlinu můžete kdekoli na Slovensku, oceníte její mrazuvzdornost a rychlost růstu.


Kdy goji sázet a kdy sbírat plody

Výsadba: duben – září
Kvetení: červen – září
Sklizeň plodů: září, říjen
Výška růstu: 2 – 3 m

Rostlinu vysazujte na jaře nebo brzy na podzim a vyhraďte jí dostatek místa.
Pěstování

Má ráda slunečná místa, ve stínu roste hůře a málo plodí. Daří se jí v běžné zahradní půdě, která nesmí být zamokřená. Dává však přednost zásaditější půdě před kyselou. Předpokladem dobré úrody je každoroční řez, který je třeba provést do konce června. Nerezané rostliny téměř nerodí. Rostliny začínají rodit již ve druhém roce po výsadbě, plnou úrodu dosahují ve třetím roce. Kustovnice netrpí chorobami ani škůdci.

ruka, která má v dlani plody goji nebo i kustovnice čínské
Zdroj: iStock
Sklizeň

Plody můžete sklízet od srpna do října v plné zralosti, nejlépe setřásáním na plachtu. Po sklizni je očistěte a zpracujte mražením nebo sušením. Plody, které jsou plné hodnotných látek, vitamínů, minerálů a antioxidantů, lze využít čerstvé i sušené.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Jak pěstovat aronii a co vám mohou nabídnout její plodyJak pěstovat aronii a co vám mohou nabídnout její plody
O léčivé síle alchemiky a co ji spojuje s kamenem mudrcůO léčivé síle alchemiky a co ji spojuje s kamenem mudrců
Odrůdy

Big lifeberry

Lycium chinense クコの実

Má bujnější růst, dosahuje výšky až 2 ma patří ke středně raným odrůdám. Plody dozrávají koncem srpna až začátkem září. Rodit začíná velmi brzy, často dokonce v prvním roce po vysazení a ve druhém roce vám zarodí už s určitostí.

Sweet lifeberry

Patří k raným odrůdám. Kvést začíná už v červnu a dozrává v srpnu. Má brzký nástup plodnosti, rodí bohatě a její plody jsou sladší a bohatší na vitamíny a minerální látky.

Z dalších odrůd je zajímavá velkoplodá červená odrůda Goliath, která dozrává od září do října, nebo žlutoplodá Amber Sweet.

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Přírodní materiály jsou nezastupitelnou volbou pro zahradní nábytek

Dřevěný nábytek nejenže zvýrazní elegantní vzhled prostoru pro posezení...

Moderní a odolný zahradní nábytek

Pro zařízení naší zahrady hledáme nejen praktická řešení, ale...

Zasaďte si v zahradě tis červený. Inspirujte se zajímavými kultivary

Tis červený se vyskytuje prakticky po celé Evropě, severní...

Prvotřídní zahradní technika Husqvarna s vlastním autorizovaným servisem

O pořízení zahradní techniky můžeme uvažovat z několika důvodů....