Obliba pěstování této rostliny a zejména jejích plodů narostla hlavně v posledním období. Jedná se o keře nebo menší stromky s korunkou, které mají okrasnou i užitnou hodnotu.
Charakteristika
Aronie černoplodá (Aronia melanocarpa) již nepatří mezi zcela neznámé ovocné druhy. Pochází ze Severní Ameriky, v Evropě se pěstuje od 18. století. Lidově je nazývána jeřabina černá. Roste středně pomalu, což oceníte tehdy, když ji budete pěstovat v menší zahradě.
V květnu rozkvétá množstvím menších bílých květů. Listy má jednoduché s vroubkovanými okraji. Atraktivní je jejich podzimní vybarvení, po prvních chladnějších nocích získávají červené až oranžové odstíny. Plody, černé malvice, mají pevnou slupku a tmavě fialovou dužinu s natrpčenou a mírně svíravou chutí.
bílé květy aronie
Zdroj: iStock
Plody je třeba ještě na keřích chránit, zvyknou je totiž obrat ptáky. Jedná se o dlouhověké dřeviny, které na ideálních stanovištích každoročně bohatě plodí. Aronie netrpí chorobami ani škůdci. Pěstovat ji můžete v užitkové i okrasné části zahrady.
Kdy aronii sázet a kdy dozrává
Výsadba: březen – říjen
Kvetení: březen
Zrání: srpen, září
Výška růstu 2 – 2,5 m; šířka 1,5 – 2 m

Pěstování
Aronii si můžete vysadit během celé sezóny, nejlépe s neporušeným kořenovým balem. Máte-li dostatek místa, sežeňte a vysaďte si více rostlin. Pěstování této dřeviny je jednoduché a zvládnou jej i začátečníci.
Vyhovuje jí přímé slunce, běžná a propustná zahradní půda, která je bohatá na živiny. Daří se jí v nížinách i ve vyšších polohách. Po výsadbě ji pravidelněji zavlažujte, aby se rychle zakořenila. Koření mělce, proto je přísun vláhy velmi důležitý.