Jak pěstovat aronii a co vám mohou nabídnout její plody

Date:

Obliba pěstování této rostliny a zejména jejích plodů narostla hlavně v posledním období. Jedná se o keře nebo menší stromky s korunkou, které mají okrasnou i užitnou hodnotu.

Charakteristika

Aronie černoplodá (Aronia melanocarpa) již nepatří mezi zcela neznámé ovocné druhy. Pochází ze Severní Ameriky, v Evropě se pěstuje od 18. století. Lidově je nazývána jeřabina černá. Roste středně pomalu, což oceníte tehdy, když ji budete pěstovat v menší zahradě.

V květnu rozkvétá množstvím menších bílých květů. Listy má jednoduché s vroubkovanými okraji. Atraktivní je jejich podzimní vybarvení, po prvních chladnějších nocích získávají červené až oranžové odstíny. Plody, černé malvice, mají pevnou slupku a tmavě fialovou dužinu s natrpčenou a mírně svíravou chutí.

bílé květy aronie
Zdroj: iStock
Plody je třeba ještě na keřích chránit, zvyknou je totiž obrat ptáky. Jedná se o dlouhověké dřeviny, které na ideálních stanovištích každoročně bohatě plodí. Aronie netrpí chorobami ani škůdci. Pěstovat ji můžete v užitkové i okrasné části zahrady.

Kdy aronii sázet a kdy dozrává

Výsadba: březen – říjen
Kvetení: březen
Zrání: srpen, září
Výška růstu 2 – 2,5 m; šířka 1,5 – 2 m

Black Rowan fruit with red leaves of the Rowan tree

Pěstování

Aronii si můžete vysadit během celé sezóny, nejlépe s neporušeným kořenovým balem. Máte-li dostatek místa, sežeňte a vysaďte si více rostlin. Pěstování této dřeviny je jednoduché a zvládnou jej i začátečníci.

Vyhovuje jí přímé slunce, běžná a propustná zahradní půda, která je bohatá na živiny. Daří se jí v nížinách i ve vyšších polohách. Po výsadbě ji pravidelněji zavlažujte, aby se rychle zakořenila. Koření mělce, proto je přísun vláhy velmi důležitý.

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Přírodní materiály jsou nezastupitelnou volbou pro zahradní nábytek

Dřevěný nábytek nejenže zvýrazní elegantní vzhled prostoru pro posezení...

Moderní a odolný zahradní nábytek

Pro zařízení naší zahrady hledáme nejen praktická řešení, ale...

Zasaďte si v zahradě tis červený. Inspirujte se zajímavými kultivary

Tis červený se vyskytuje prakticky po celé Evropě, severní...

Prvotřídní zahradní technika Husqvarna s vlastním autorizovaným servisem

O pořízení zahradní techniky můžeme uvažovat z několika důvodů....