Jak pěstovat aronii a co vám mohou nabídnout její plody

Date:

Obliba pěstování této rostliny a zejména jejích plodů narostla hlavně v posledním období. Jedná se o keře nebo menší stromky s korunkou, které mají okrasnou i užitnou hodnotu.

Charakteristika

Aronie černoplodá (Aronia melanocarpa) již nepatří mezi zcela neznámé ovocné druhy. Pochází ze Severní Ameriky, v Evropě se pěstuje od 18. století. Lidově je nazývána jeřabina černá. Roste středně pomalu, což oceníte tehdy, když ji budete pěstovat v menší zahradě.

V květnu rozkvétá množstvím menších bílých květů. Listy má jednoduché s vroubkovanými okraji. Atraktivní je jejich podzimní vybarvení, po prvních chladnějších nocích získávají červené až oranžové odstíny. Plody, černé malvice, mají pevnou slupku a tmavě fialovou dužinu s natrpčenou a mírně svíravou chutí.

bílé květy aronie
Zdroj: iStock
Plody je třeba ještě na keřích chránit, zvyknou je totiž obrat ptáky. Jedná se o dlouhověké dřeviny, které na ideálních stanovištích každoročně bohatě plodí. Aronie netrpí chorobami ani škůdci. Pěstovat ji můžete v užitkové i okrasné části zahrady.

Kdy aronii sázet a kdy dozrává

Výsadba: březen – říjen
Kvetení: březen
Zrání: srpen, září
Výška růstu 2 – 2,5 m; šířka 1,5 – 2 m

Black Rowan fruit with red leaves of the Rowan tree

Pěstování

Aronii si můžete vysadit během celé sezóny, nejlépe s neporušeným kořenovým balem. Máte-li dostatek místa, sežeňte a vysaďte si více rostlin. Pěstování této dřeviny je jednoduché a zvládnou jej i začátečníci.

Vyhovuje jí přímé slunce, běžná a propustná zahradní půda, která je bohatá na živiny. Daří se jí v nížinách i ve vyšších polohách. Po výsadbě ji pravidelněji zavlažujte, aby se rychle zakořenila. Koření mělce, proto je přísun vláhy velmi důležitý.

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Moderní a odolný zahradní nábytek

Pro zařízení naší zahrady hledáme nejen praktická řešení, ale...

Zasaďte si v zahradě tis červený. Inspirujte se zajímavými kultivary

Tis červený se vyskytuje prakticky po celé Evropě, severní...

Prvotřídní zahradní technika Husqvarna s vlastním autorizovaným servisem

O pořízení zahradní techniky můžeme uvažovat z několika důvodů....

Pijí žáby vodu?

Každý živočich, od mravence po slona, potřebuje ke svému...