Rýmka přeléčí akné či zbaví nadýmání, a jeho pěstování zvládne i začátečník

Date:

Rýmník je nenáročná bylinka, která vám bude dělat radost i v interiéru. Poznejte jeho léčivé účinky a to, jak o něj správně pečovat.

Od známé jsem dostala řízek rostlinky, který se jmenuje rýmovník. Prý je to léčivka a mám si ho zasadit, já však nevím, o jakou léčivku jde a co s ní mám dělat. Katka, Michalovce

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Léčivé účinky

Kamarádce určitě poděkujte, protože vám darovala jednu úžasnou bylinku, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Rýmovník, česky rýmník, jinak koleus nebo plektrant amboinický (Plectranthus amboinicus), je vytrvalá, v našich podmínkách jednoletá rostlinka. Její listy jsou hustě plstnaté a známé svým intenzivním aroma díky esenciálním olejům, které rostlina obsahuje.

Jedná se o léčivku, která se používá při zánětech dýchacích cest formou čajů, napařování či jen tak mučením mezi prsty a přivoněním si k ní. K této rostlince přísluší i další lidové názvy – kubánské oregano a španělský tymián. A to z důvodu, že se pro své pronikavé aroma používá i v gastronomii jako koření. Při jejím užívání s jídlem tiší podrážděný žaludek a tlumí nadýmání.

Ale tím její léčivé účinky nekončí. Odvar z lístků lze používat ik omývání ran či zapařených listů použít jako obklad na ně. Účinek je podobný jako u aloe. Omývat jím lze i ekzémy či akné, obsahuje vitamíny A, C a E a odpuzuje dotěrný hmyz.

Jak na pěstování nádchovníka

Woman smells fresh herbs, part of a 10 photo series, creative color editing with added grain

Odřezek nechte zakořenit ve skleničce s vodou. Až se něm vytvoří dostatek kořínků, zasaďte jej do propustného substrátu s příměsí písku a pravidelně zavlažujte. Pozor však na přelití. Rostlinka by mohla odhnit. Umístěte ji na světlé a teplé místo, buď někde na parapetu, nebo ji klidně letněte venku mimo přímé sluneční paprsky.

Tip: Veškerý nábytek a zahradní doplňky na jednom místě

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Moderní a odolný zahradní nábytek

Pro zařízení naší zahrady hledáme nejen praktická řešení, ale...

Zasaďte si v zahradě tis červený. Inspirujte se zajímavými kultivary

Tis červený se vyskytuje prakticky po celé Evropě, severní...

Prvotřídní zahradní technika Husqvarna s vlastním autorizovaným servisem

O pořízení zahradní techniky můžeme uvažovat z několika důvodů....

Pijí žáby vodu?

Každý živočich, od mravence po slona, potřebuje ke svému...