Rýmka přeléčí akné či zbaví nadýmání, a jeho pěstování zvládne i začátečník

Date:

Rýmník je nenáročná bylinka, která vám bude dělat radost i v interiéru. Poznejte jeho léčivé účinky a to, jak o něj správně pečovat.

Od známé jsem dostala řízek rostlinky, který se jmenuje rýmovník. Prý je to léčivka a mám si ho zasadit, já však nevím, o jakou léčivku jde a co s ní mám dělat. Katka, Michalovce

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Léčivé účinky

Kamarádce určitě poděkujte, protože vám darovala jednu úžasnou bylinku, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Rýmovník, česky rýmník, jinak koleus nebo plektrant amboinický (Plectranthus amboinicus), je vytrvalá, v našich podmínkách jednoletá rostlinka. Její listy jsou hustě plstnaté a známé svým intenzivním aroma díky esenciálním olejům, které rostlina obsahuje.

Jedná se o léčivku, která se používá při zánětech dýchacích cest formou čajů, napařování či jen tak mučením mezi prsty a přivoněním si k ní. K této rostlince přísluší i další lidové názvy – kubánské oregano a španělský tymián. A to z důvodu, že se pro své pronikavé aroma používá i v gastronomii jako koření. Při jejím užívání s jídlem tiší podrážděný žaludek a tlumí nadýmání.

Ale tím její léčivé účinky nekončí. Odvar z lístků lze používat ik omývání ran či zapařených listů použít jako obklad na ně. Účinek je podobný jako u aloe. Omývat jím lze i ekzémy či akné, obsahuje vitamíny A, C a E a odpuzuje dotěrný hmyz.

Jak na pěstování nádchovníka

Woman smells fresh herbs, part of a 10 photo series, creative color editing with added grain

Odřezek nechte zakořenit ve skleničce s vodou. Až se něm vytvoří dostatek kořínků, zasaďte jej do propustného substrátu s příměsí písku a pravidelně zavlažujte. Pozor však na přelití. Rostlinka by mohla odhnit. Umístěte ji na světlé a teplé místo, buď někde na parapetu, nebo ji klidně letněte venku mimo přímé sluneční paprsky.

Tip: Veškerý nábytek a zahradní doplňky na jednom místě

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Přírodní materiály jsou nezastupitelnou volbou pro zahradní nábytek

Dřevěný nábytek nejenže zvýrazní elegantní vzhled prostoru pro posezení...

Moderní a odolný zahradní nábytek

Pro zařízení naší zahrady hledáme nejen praktická řešení, ale...

Zasaďte si v zahradě tis červený. Inspirujte se zajímavými kultivary

Tis červený se vyskytuje prakticky po celé Evropě, severní...

Prvotřídní zahradní technika Husqvarna s vlastním autorizovaným servisem

O pořízení zahradní techniky můžeme uvažovat z několika důvodů....