10 tipů, jak rychle a nenáročně změnit starý obývací pokoj na nový

Date:

I malé změny v dekorování interiéru dokážou prostor výrazně změnit k lepšímu. Netřeba na ně utratit majetek, ani strávit týdny rekonstrukcí. Zde je 34 tipů, díky kterým s minimální námahou přeměníte i nejnudnější obývací pokoj na místo s WOW efektem.

1 Vymalujte

Je to nejjednodušší cesta, jak změnit vzhled místnosti. Existuje celá řada pravidel a pouček o tom, jak jednotlivé odstíny působí na naše smysly či modelují prostor. Například tmavé barvy vytvoří pocit tepla, bezpečí a dodají trochu intimity. Světlé zase místnost provzdušní, opticky zvětší a rozzáří. A pak jsou zde ještě trendy, které se v poslední době přiklánějí k přírodním odstínům. Vždy ale dejte přednost tomu, abyste se v místnosti cítili dobře. Teplé neutrální odstíny patří k letošním trendům. Zemité tóny přinášejí pohodlí, zatímco narůžovělý odstín zjemňuje prostor a uklidňuje smysly.

obývací pokoj
(Foto Dulux)
2 Zavěste si obraz

Nemusí viset jen v obýváku nad sedačkou. A nemusí to být jen velkorozměrné originály olejomaleb. Vkusně může působit také pěkná reprodukce nebo zarámovaná kresba, plakát či vzpomínková fotografie či nevšední LED obraz. Nejvhodnější je bílá, neutrální stěna, na které bude každý obraz působit živě. Neznamená to však, že by barevné stěny byly nevhodné, nesmí však svým účinkem přehlušit nebo tříštit dojem z obrazu. Působivou kombinaci můžete vytvořit z více obrazů. Drobné obrázky se budou zdát větší, pokud je zavěsíte více pohromadě.

obývací pokoj
Foto Emily Henderson Design
3 Uspořádání obrazů

Obrazy uspořádané v řadě vedle sebe pokoj opticky rozšiřují, uspořádané nad sebou zvyšují.

4 Obklady

Obložení stěn je dalším způsobem, jak zvýraznit místnost. Vyberte jen jednu zeď, a jelikož bude dominantní, musí dokonale zapadnout do obývacího pokoje a podpořit styl jejího vybavení. Obklady pomohou v boji s křivými stěnami či nehezkou omítkou, také v boji s únikem tepla, ale i proti hluku. Možností je mnoho – obložení dřevem, kamenem, betonem či cihličkami, imitacemi. Dekorativní panely imitující kámen mohou být ze sádry, betonu nebo kompozitního materiálu, který nejvěrněji kopíruje přírodní materiál.

5 Stěny á la akvarel

V moderních interiérech jsou oblíbené akvarelové stěny. Vypadají velmi jemně, něžně a zároveň originálně. Akvarel symbolizuje spojení s vodou, proto prostor s takovou stěnou působí uvolňujícím a relaxačním dojmem. Úžasný akvarelový efekt nabízí také tapety, jejichž předností je snadná a rychlá instalace.

6 Stropní svítidla

Z praktického hlediska jedno centrální svítidlo nestačí, ale co se designu týče, má potenciál zahrát první housle. Nejde ovšem vždy jen o jeho velikost, tu je třeba přizpůsobit rozloze místnosti. Design je to, co v tomto případě upoutá.

7 Světelné řetězy

Působí mladistvě a pohled na ně těší přes den i večer. Je jen na vás, jestli si osvěžíte obývací pokoj barevnými svítidly, které zavěsíte na spodní stranu nástěnné police, vložíte do vysoké skleněné sklenice, nebo je rozložíte po televizní skříňce. Podobný efekt mají LED pásy.

8 Podlahové lampy

Pokud máte v místnosti bodové svícení nebo nenápadnou stropní svítilnu, v podstatě to znamená, že máte ideální prostor k tomu, abyste nechali zazářit podlahovou lampu. Její design může být výrazný, ba až extravagantní. Pokud je pravděpodobné, že bude stát poblíž sedačky, dbejte na to, aby jejich vzhled k sobě pasoval. Ať už harmonicky nebo jako ostrý protiklad.

obývací pokoj
8 Foto Oliver Bonas, 9 Foto Flos
9 Stolní lampy

Interior of a luxury loft living room with city view.

Jistě, jejich role na příručním stolku v obývacím pokoji nebo na skříňce v rohu místnosti je zcela jiná, ale proč náladovou funkci nedoplnit i tou estetickou? Vždyť si jen představte minimalistický interiér s bílou pohovkou, šedou stěnou, černým lakovaným nábytkem, na kterém stojí výrazná žlutá nebo měděná lampa.

10 Barevné rolety a žaluzie

Zastínit, ba až zatemnit okna z vnitřní strany lze roletami různých materiálů, barev a vzorů přes plisé až po římské rolety. Jejich barva může být decentní, ale také výrazná.

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Televizní stolek z masivu vydrží mnoho let a je potěšením při sledování TV

Máte rádi kvalitní vybavení, na které je spolehnutí? Raději...

Nová řada nástěnných ovladačů chytré domácnosti TILE: Kvalita a Elegance pro Váš Domov

V dnešní době, kdy se technologie neustále vyvíjí, hledáme...

Jak si vybrat a ušít záclony do bytu

Při zařizování interiéru je výběr správných záclon důležitým prvkem...

Barvy patří k létu. Kterými se obklopit tuto sezónu?

K létu barvy neodmyslitelně patří. Bylo by proto hříchem...