Zero Waste: Domácnost bez zbytečného odpadu a plýtvání. Jak na to?

Date:

V roce 2016 vyprodukoval průměrný Slovák 359 kg komunálního odpadu. 40 % z toho tvoří odpad z obalů. Dovedete si představit život bez nich? Dovedete si představit život bez plastů? Nemusí to být vůbec takové „sci-fi“, jak se na první pohled zdá.

Potraviny se kupují v obalech, na každý druh zeleniny a ovoce máme k dispozici nový plastový sáček, který nám potravinové řetězce nabízejí zdarma. V nákupních centrech nám v každém obchodě obvykle k zakoupené věci přibalí tašku. V lepším případě papírovou, ale většinou plastovou. Objednaný oběd do práce nám doručí také v plastovém obalu. V podnicích přidávají k nápojům brčka, na oslavách pojídáme dobroty z plastových talířů…

Jak tedy snížit produkování odpadu, který nás obklopuje v každé sféře našeho života? Inu, začněme od sebe. Osvojme si 5 základních pravidel životního stylu Zero Waste a „nakazme“ tím i naše okolí. Příroda a následující generace nám jednou za to „poděkují“.

Jak snížit odpad v domácnosti

Nakupujte bez obalů

Vyvarujte se plastů, mikrotenových sáčků a igelitových tašek. Na Slovensku máme stále více obchodů, ve kterých koupíte potraviny i drogerii bez obalů. Specializované prodejny nabízejí potraviny, které vám je jednoduše dají do vlastní nádoby a odváží. K dispozici je už téměř vše – od luštěnin, cukru, soli, těstovin až po mouku či pepř.

Ochotně vám načepují i ​​tekutý prášek na praní a aviváž do starých sklenic a lahví. Stačí si s sebou nosit vždy pár vlastních látkových sáčků, tašek a nádob. Sáčky si můžete jednoduše vyrobit i sami, například ze starých záclon nebo z ložního prádla.

Máte-li takové obchody daleko, nezapomínejte, že bezobalové nakupování je pouze o zvyku a troše fantazie. Kdysi se tolik obalů nepoužívalo, přišel jen nový, mimořádně pohodlný trend. A spolu s ním i kvantum plastových obalů, igelitových tašek, odpadu. Vyhýbejte se jim, jak jen to jde.

sáčky na zeleninu

Namísto baleného pečiva, ovoce a zeleniny zvolte ty v nebalené formě. Šunky, salámy, sýry a různé další masné a mléčné výrobky si dejte zabalit do vlastní nádoby. Můžete narazit na udivený pohled nebo neochotu prodavačů, ale nenechte se odradit.

Teenager shopping at a summer market

Jednou z možností je také internetový obchod, kde si můžete objednat vybrané potraviny bez obalu. Buď jim předem zašlete vlastní obaly nebo vám nákup zabalí do obalů dle výběru – do látkových nebo papírových sáčků či skleněných sklenic.

Dejte sbohem i nápojům v plastových lahvích. Stačí si na cesty pořídit jednu, například z nerozbitného skla a tu nosit s sebou. Stejně tak svačiny a obědy si do práce (nebo dětem do školy) zabalte tak, abyste se vyhnuli zbytečným kapsám. Existují například obaly na potraviny s včelím voskem, které dokážou udržet potraviny čerstvé. Skvělá náhrada alobalu a celofánu, co řeknete?

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Izolace potrubí by měla být základ každé domácnosti

Izolace potrubí pomáhá zabraňovat ochlazování a oteplování vody v...

Jaká motorová pila je nejlepší pro běžnou práci na zahradě?

Neobejdete se bez pravidelného řezání velkých kusů dřeva? V...

Sněhová radlice: Efektivní nástroj pro zimní úklid

Zima přináší kromě radosti a zábavy na sněhu také...

Bez jakých kotoučů se v dílně neobejdete?

Rozmanitost brusných a řezných kotoučů je jako klenotnice nástrojů...