Zero Waste: Domácnost bez zbytečného odpadu a plýtvání. Jak na to?

Date:

V roce 2016 vyprodukoval průměrný Slovák 359 kg komunálního odpadu. 40 % z toho tvoří odpad z obalů. Dovedete si představit život bez nich? Dovedete si představit život bez plastů? Nemusí to být vůbec takové „sci-fi“, jak se na první pohled zdá.

Potraviny se kupují v obalech, na každý druh zeleniny a ovoce máme k dispozici nový plastový sáček, který nám potravinové řetězce nabízejí zdarma. V nákupních centrech nám v každém obchodě obvykle k zakoupené věci přibalí tašku. V lepším případě papírovou, ale většinou plastovou. Objednaný oběd do práce nám doručí také v plastovém obalu. V podnicích přidávají k nápojům brčka, na oslavách pojídáme dobroty z plastových talířů…

Jak tedy snížit produkování odpadu, který nás obklopuje v každé sféře našeho života? Inu, začněme od sebe. Osvojme si 5 základních pravidel životního stylu Zero Waste a „nakazme“ tím i naše okolí. Příroda a následující generace nám jednou za to „poděkují“.

Jak snížit odpad v domácnosti

Nakupujte bez obalů

Vyvarujte se plastů, mikrotenových sáčků a igelitových tašek. Na Slovensku máme stále více obchodů, ve kterých koupíte potraviny i drogerii bez obalů. Specializované prodejny nabízejí potraviny, které vám je jednoduše dají do vlastní nádoby a odváží. K dispozici je už téměř vše – od luštěnin, cukru, soli, těstovin až po mouku či pepř.

Ochotně vám načepují i ​​tekutý prášek na praní a aviváž do starých sklenic a lahví. Stačí si s sebou nosit vždy pár vlastních látkových sáčků, tašek a nádob. Sáčky si můžete jednoduše vyrobit i sami, například ze starých záclon nebo z ložního prádla.

Máte-li takové obchody daleko, nezapomínejte, že bezobalové nakupování je pouze o zvyku a troše fantazie. Kdysi se tolik obalů nepoužívalo, přišel jen nový, mimořádně pohodlný trend. A spolu s ním i kvantum plastových obalů, igelitových tašek, odpadu. Vyhýbejte se jim, jak jen to jde.

sáčky na zeleninu

Namísto baleného pečiva, ovoce a zeleniny zvolte ty v nebalené formě. Šunky, salámy, sýry a různé další masné a mléčné výrobky si dejte zabalit do vlastní nádoby. Můžete narazit na udivený pohled nebo neochotu prodavačů, ale nenechte se odradit.

Teenager shopping at a summer market

Jednou z možností je také internetový obchod, kde si můžete objednat vybrané potraviny bez obalu. Buď jim předem zašlete vlastní obaly nebo vám nákup zabalí do obalů dle výběru – do látkových nebo papírových sáčků či skleněných sklenic.

Dejte sbohem i nápojům v plastových lahvích. Stačí si na cesty pořídit jednu, například z nerozbitného skla a tu nosit s sebou. Stejně tak svačiny a obědy si do práce (nebo dětem do školy) zabalte tak, abyste se vyhnuli zbytečným kapsám. Existují například obaly na potraviny s včelím voskem, které dokážou udržet potraviny čerstvé. Skvělá náhrada alobalu a celofánu, co řeknete?


Redakce radí: Nechte se inspirovat zajímavými články, tipy a nápady, inspirace není nikdy dost.


pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Jak vybrat matraci pro zdravý spánek?

Kvalitní spánek je základem pro regeneraci těla a udržení...

Neničte si svoje záda a využijte stěhovací služby

Stěhování není nikdy snadný úkol, ať už se jedná...

Proč je lepší nechat výměnu bojleru na odborníkovi

Výměna bojleru je náročný úkol, který vyžaduje specifické znalosti...

Který schodolez je ten pravý pro vás?

Schodolez, také známý jako schodový vozík nebo schodový vozíček,...