Vybíráte okna? Tento přehled oken vám pomůže s výběrem

Date:

Správným výběrem zvýšíte komfort v bytě a výrazně snížíte náklady na topení. Navíc dokážete změnit vzhled domu zvenčí i zevnitř.

Z hlediska rozměrů, proporcí, povrchové úpravy a způsobu otevírání dokáží dnes výrobci vyrobit okna na míru ze všech materiálů. Díky vývoji okenního profilu se postupně eliminují nepříznivé vlastnosti jednotlivých materiálů a mnohé rozdíly mezi plastovými, dřevěnými či hliníkovými okny se postupně smazávají. Do popředí tedy vstupuje vedle kvality i vzhled. A to nejen z pohledu dekoru a barvy, ale také z hlediska jejich tvaru. Vedle klasických zešikmených či zaoblených okenních profilů si můžete vybrat jak kubistické a rovné linie bez spár, tak křídla zalícovaná s rámem zvenčí i zevnitř.

Materiál a barva

Asi jako první volíte materiál, ze kterého má okno být. Z pocitového hlediska se rozhodujeme nejvíc mezi dřevěnými a plastovými okny, případně hliníkovými a jejich kombinacemi. Tyto materiály mají rozdílné fyzikální vlastnosti i vzhled.

velké plochy oken
Čisté velké plochy oken potřebují také stínění, alternativou k vnějším žaluziím a roletám jsou fasádní clony Winrol, které se snadno montují a můžete je barevně doladit k fasádě. (Foto: Climax)
Volnost při výběru barev

Co se týče barvy a dekoru, hliníkové a plastové rámy můžete mít v různé barvě či vzhledu dřeva a v nesčetných kombinacích vnitřního a vnějšího provedení. Povrchovou úpravu tedy můžete zharmonizovat s barevností interiéru i exteriéru.

V moderní architektuře jsou nejvíce „in“ co nejužší ploché rámy ve střídmé šedé barvě nebo se vzhledem hliníku. Subtilnější rámy kromě krásnějšího vzhledu a větší porce světla přinášejí také lepší tepelnětechnické vlastnosti celého okna, a to právě zlepšením poměru ploch ve prospěch skla. Subtilní hliníkové profily dokážou unést i velké těžké tabule izolačních trojskel.

transparent white curtain blows on open plastic window in room of city home

U dřevěných oken je trendem nefalšované pravé dřevo, tedy ponechané v naturálním syrovém vzhledu s přirozeným stárnutím. Do exteriéru je přece jen vhodněji modifikované dřevo, které i bez klasické povrchové úpravy a údržby povrchu odolá povětrnostním vlivům. Další variantou je chemicky upravené dřevo, které má vysokou odolnost proti vnějším vlivům, rozměrovou stálost a přirozenou krásu.

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Matrace by měla být za každých okolností kvalitní

Matrace by měla být za jakýchkoliv okolností kvalitní. Sama jsem...

Co je to home staging a jak vám pomůže při prodeji bytu?

Prodejte nemovitost za vyšší cenu díky home stagingu. Že...

Trendy v bydlení: Vánek designérského umění přímo z Milána

Festival vrcholového designérského umění a inovativních řešení pro rok...

Pracovní koutek v obýváku

I práce z domova vyžaduje vhodný prostor pro práci....