Vybíráte okna? Tento přehled oken vám pomůže s výběrem

Date:

Správným výběrem zvýšíte komfort v bytě a výrazně snížíte náklady na topení. Navíc dokážete změnit vzhled domu zvenčí i zevnitř.

Z hlediska rozměrů, proporcí, povrchové úpravy a způsobu otevírání dokáží dnes výrobci vyrobit okna na míru ze všech materiálů. Díky vývoji okenního profilu se postupně eliminují nepříznivé vlastnosti jednotlivých materiálů a mnohé rozdíly mezi plastovými, dřevěnými či hliníkovými okny se postupně smazávají. Do popředí tedy vstupuje vedle kvality i vzhled. A to nejen z pohledu dekoru a barvy, ale také z hlediska jejich tvaru. Vedle klasických zešikmených či zaoblených okenních profilů si můžete vybrat jak kubistické a rovné linie bez spár, tak křídla zalícovaná s rámem zvenčí i zevnitř.

Materiál a barva

Asi jako první volíte materiál, ze kterého má okno být. Z pocitového hlediska se rozhodujeme nejvíc mezi dřevěnými a plastovými okny, případně hliníkovými a jejich kombinacemi. Tyto materiály mají rozdílné fyzikální vlastnosti i vzhled.

velké plochy oken
Čisté velké plochy oken potřebují také stínění, alternativou k vnějším žaluziím a roletám jsou fasádní clony Winrol, které se snadno montují a můžete je barevně doladit k fasádě. (Foto: Climax)
Volnost při výběru barev

Co se týče barvy a dekoru, hliníkové a plastové rámy můžete mít v různé barvě či vzhledu dřeva a v nesčetných kombinacích vnitřního a vnějšího provedení. Povrchovou úpravu tedy můžete zharmonizovat s barevností interiéru i exteriéru.

V moderní architektuře jsou nejvíce „in“ co nejužší ploché rámy ve střídmé šedé barvě nebo se vzhledem hliníku. Subtilnější rámy kromě krásnějšího vzhledu a větší porce světla přinášejí také lepší tepelnětechnické vlastnosti celého okna, a to právě zlepšením poměru ploch ve prospěch skla. Subtilní hliníkové profily dokážou unést i velké těžké tabule izolačních trojskel.

transparent white curtain blows on open plastic window in room of city home

U dřevěných oken je trendem nefalšované pravé dřevo, tedy ponechané v naturálním syrovém vzhledu s přirozeným stárnutím. Do exteriéru je přece jen vhodněji modifikované dřevo, které i bez klasické povrchové úpravy a údržby povrchu odolá povětrnostním vlivům. Další variantou je chemicky upravené dřevo, které má vysokou odolnost proti vnějším vlivům, rozměrovou stálost a přirozenou krásu.

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Fotovoltaika na klíč na rodinný dům – ušetřete i vaši peněženku

Nestabilita na trhu s energií může udělat pořádnou díru...

Rolety i žaluzie v létě chrání náš komfort

V zimě jsme za každý slunečný den rádi, v létě ale...

Smart LED žárovky jsou originálním doplňkem moderního domova

Osvětlení je tématem, o kterém se diskutuje už celá...

Proč je lepší nechat výměnu bojleru na odborníkovi

Výměna bojleru je náročný úkol, který vyžaduje specifické znalosti...