Střecha je investice na mnoho let dopředu. Co byste měli při jejím výběru zvážit?

Date:

Střecha je velmi důležitou součástí domu. Které typy střešních krytin nabízí současný trh a jak se rozhodnout pro tu nejlepší?

Která střešní krytina je nejlepší

Při volbě střešní krytiny musíme zohlednit sklon střechy i celkovou únosnost krovu. Stejně tak je nutné volit druh použitého materiálu, který je vhodný na tvar a složitost konkrétní střechy. Podstatné jsou i lokální podmínky.

Střecha je investicí na mnoho let a vyplatí se ji vybírat zodpovědně. Možnou alternativu dnes především představuje:

  • pálená krytina
  • betonová krytina
  • plechová krytina
  • asfaltové šindele a vláknocementové krytiny

Každý z výše uvedených typů má své specifické vlastnosti a určité výhody, ale také nevýhody, s nimiž musíme při návrhu střechy počítat.

Pálená krytina

Pálená taška představuje nejstarší dostupný materiál. Pro mnoho lidí má punc jakési tradice. Její povrch lze zušlechtit pomocí povrchové úpravy – tzv. engoby nebo glazury. Ty dodají barvu, tvrdost a lesk.

Stále je velmi rozšířená, a to hlavně pro svou značnou odolnost vůči povětrnostním podmínkám včetně nízkých teplot. Tato krytina je mrazuvzdorná, nehořlavá a ohnivzdorná. Extrémně dlouhá životnost může činit až 100 let. Zatížení pro střešní konstrukce je ale v tomto případě značné a nevýhodou je také vysoká pořizovací cena.

Betonová krytina

Betonové střešní krytiny se vyrábějí zhutněním betonu. Požadovaná barevnost je pak dána přidáním barvicích pigmentů. Ta je poměrně variabilní, ovšem pozor, barevnost není příliš stálá.

Beton zůstává vysoce pevný a stále tak i poměrně odolný. Je ale levnější než taška pálená. Betonovou tašku můžete také použít na střechu s nižším sklonem oproti té pálené. Počítat ale i v tomto případě musíme s vysokou hmotností krytiny.

Plechová krytina

Plechovou střešní krytinu může reprezentovat hned několik materiálů, jako je ocel nebo hliník. Na trhu se však setkáte i s trapézovými plechovými krytinami. Existuje navíc hned několik typů, krytina může být velkoformátová, maloformátová, falcovaná i skládaná.

Výhodou je to, že plech je obecně velmi lehký a vhodný pro libovolný tvar střechy. Montáž je nenáročná a rychlá a v konečném důsledku tak i levná. Krytina se nemusí udržovat a životnost činí řádově desítky let.

Asfaltové šindele a vláknocementové krytiny

Vláknocementové krytiny se vyrábějí z buničiny, umělých vláken a cementu. Asfaltové šindele jsou složeny z asfaltu, který je vyztužen skelnými vlákny.

Vláknocementové krytiny vynikají hlavně nízkou hmotností, což je předurčuje i pro použití na šikmé střechy, jsou navíc odolné vůči otěru. Asfaltové šindele lze položit i na členité střechy.

Výběr střešních krytin je tedy velmi rozmanitý. A tradiční pálená taška určitě není jedinou možnou alternativou. Hledáte kvalitní plechovou krytinu? Zvolte si tu nejlepší na www.blachotrapez.cz.

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Fotovoltaika na klíč na rodinný dům – ušetřete i vaši peněženku

Nestabilita na trhu s energií může udělat pořádnou díru...

Rolety i žaluzie v létě chrání náš komfort

V zimě jsme za každý slunečný den rádi, v létě ale...

Smart LED žárovky jsou originálním doplňkem moderního domova

Osvětlení je tématem, o kterém se diskutuje už celá...

Proč je lepší nechat výměnu bojleru na odborníkovi

Výměna bojleru je náročný úkol, který vyžaduje specifické znalosti...