Jaký tvar může mít střecha domu

Date:

Jednou z nejdůležitějších otázek, se kterou se musí každý investor potýkat, je výběr tvaru střechy. Toto rozhodnutí má mnoho důsledků. Promítá se mimo jiné do estetických hodnot celého objektu a odolnosti střechy vůči povětrnostním vlivům – větru, dešti a sněhu. Volba konkrétních řešení také přímo ovlivňuje cenu celé investice.

Typy střech

Sedlová střecha – skládá se ze dvou svahů, které mohou mít různé úhly sklonu. Tento oblíbený a klasický typ střechy se velmi často používá pro rodinné domy – dodává jim tradiční vzhled. Jeho přednosti jsou dnes oceněny i v moderní výstavbě, příkladem mohou být v současnosti oblíbené obytné stodoly . Ve srovnání s jinými možnostmi je taková střecha poměrně levná na výrobu. Účinně chrání celou konstrukci před povětrnostními vlivy.

Valbová střecha ve verzi stanové nebo obálkové – to je velmi oblíbený tvar střechy, který často volí investoři. Varianta stanu bez hřebene má čtyři záplaty sbíhající se v jednom centrálně umístěném vrcholu. Dokonale zdůrazňuje proporční tvar budov na čtvercovém půdorysu.Na valbové střeše v plášťovém provedení mají svahy tvar lichoběžníků (na delší straně) a trojúhelníků (na kratší straně). Svým vzhledem odkazuje ke klasickým architektonickým formám – tento typ řešení se používal mimo jiné v noblesních sídlech.

Mansardová střecha – je variací sedlové nebo valbové střechy. Na střeše jsou svahy rozděleny na dvě části s různými úhly sklonu. Díky tomuto postupu je možné pohodlně využít půdní prostor. Mansardová střecha má dlouhou tradici a její kořeny sahají až do francouzského baroka. Po estetické stránce se vyznačuje velmi elegantním a stylovým vzhledem. Montáž mansardové střechy vyžaduje použití tašek příslušného tvaru, tzv mansarda nebo zlomená.

Pultová střecha – jinak známá jako jednoplášťová střecha, se skládá pouze z jednoho sklonu, obvykle s malým úhlem sklonu. Je ideální pro dlouhé, úzké bloky. Sedlová střecha je poměrně jednoduchá technická varianta, a proto levná. Za pozornost stojí i možnost estetického a odolného zakončení horní hrany střechy – tzv. desktopu. Dlaždice na ploše zde budou nenahraditelné.

Plochá střecha – tento typ střech na rozdíl od názvu není zcela plochý – jejich sklon může být až několik stupňů. Toto řešení je vhodné zejména pro moderní domy. A co víc, umožňuje libovolně ovládat tvar budovy, aniž by se výrazně navyšovaly investiční náklady.

Téměř každou plochou střechu lze využít jako prakticky využitelný prostor – například terasu s rostlinami. Je však třeba připomenout, že z rovné plochy musíme odstranit nahromaděný sníh, což může být problém, když se dům nachází v oblastech se silnými srážkami.

Vyzkoušejte výhody zelené střechy

Je ekologická. Rostliny dodávají kyslík a absorbují oxid uhličitý, což se hodí zejména ve městech, kde většinou zeleně nedostatek. Zelené střechy pomáhají tento problém vyřešit a rostliny na nich pěstované výrazně zlepšují stav ovzduší. O ekologické roli zelených střech nikdo nemůže pochybovat.

Pomáhá regulovat teplotu. Horké léto, rozpálené velkoměsto – typické negativní jevy posledních let. Kdyby bylo ve městech více zelených střech, nebyly by tyto jevy tak silné.

Rostliny totiž umí teplotu regulovat. Viditelné světlo využívají k fotosyntéze. Velkou část energie spotřebují při vylučování vody povrchem rostliny. Těmito mechanismy snižují teplotu.

Zelená střecha tvoří izolaci před přehříváním budovy v posledním patře. Důležité je ale správné provedení vrstev střechy (hydroizolace, dělicí vrstva, tepelná izolace, parozábrana, spádová vrstva, nosná konstrukce). Zároveň také snižuje náklady na vytápění v zimě.

Zelené střechy mají vysokou, prakticky neomezenou životnost – za předpokladu, že jsou správně založené a dobře udržované. Zároveň chrání střešní plášť a tím prodlužují jeho životnost. Jejich funkce je estetická – pohled na zelenou plochu lahodí lidskému oku a uklidňuje, dále tlumí hluk, což je důležité ve městě a zadrží dešťovou vodu i při větších deštích.

pr článek

Nejnovější články

Další články autora
HOME

Na co si dát pozor při výběru správné střešní krytiny pro vaši střechu?

Věděli jste, že při výběru střešní krytiny hraje roli...

Střecha je investice na mnoho let dopředu. Co byste měli při jejím výběru zvážit?

Střecha je velmi důležitou součástí domu. Které typy střešních...

Tipy pro moderní styl bydlení pro jednotlivé místnosti domácnosti

Moderní styl bydlení se stává čím dál tím populárnějším...

Matrace by měla být za každých okolností kvalitní

Matrace by měla být za jakýchkoliv okolností kvalitní. Sama jsem...