Izolace potrubí pomáhá zabraňovat ochlazování a oteplování vody v rozvodech, které jsou důsledkem působení okolních vlivů. Může k tomu tak docházet v zimních měsících, kdy teploty klesají pod bod mrazu nebo v horkém letním období, kdy teploty šplhají velmi vysoko. Izolace nám pomáhá snížit tepelné ztráty a tím tak ušetřit nemalé finanční prostředky za energie. Také se snaží regulovat klesající teplotu teplé vody a eliminovat tak riziko šíření nebezpečných chorob. Při teplotě vody kolem 25 – 45 °C dochází k největšímu riziku přemnožení bakterií a kontaminaci vody.
V čem se jednotlivé tepelné izolace liší?
Tepelná izolace potrubí na bázi EPDM odolává dlouhodobě teplotě od -125 až do 175 °C. Má velmi flexibilní vlastnosti, díky těmto vlastnostem dokáže izolovat trubky o různých průměrech. Je vysoce odolná vůči UV záření a povětrnostních vlivů. Mezi další tepelnou izolaci bychom mohli zařadit polyetylen, který má uzavřenou buněčnou strukturu, díky které má nízkou tepelnou vodivost. Tepelný rozsah se pohybuje v rozmezí – 40 až 90 °C. Polyethylen je šetrný k přírodě a 100% recyklovatelný. Další možností může být použití minerálních vláken, které jsou získávány z přírodních kamenů. Ty se po zahřátí mění do tekutého skupenství a jsou z nich tvořeny tenká vlákna, která tvoří izolaci potrubí. Minerální vlákna zaručují odolnost až do 250 °C.
Jak správně provést tepelnou izolací potrubí?
Pokud si nevíte rady jak izolace funguje a jak ji správně provést, rozhodně bude dobré poptat odborníky. Mezi ně patří například i společnost Aeroflex a.s., která vám se vším ráda poradí. V jejich sortimentu tak najdete i samotné potrubí pro různé systémy rozvodů, materiály k opláštění, technické pásky a lepidla. Najdete je na ulici Pražská 298 v Brandýsi nad Labem-Staré Boleslavi v areálu firmy AMZ, jsou zde od pondělí do pátku od 7:30 do 15:30.