Půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. I když je toto rčení velmi dobře známé, stále se jím mnoho lidí neřídí. V jiných případech by následky nemusely být tak katastrofální jako v případě půjček, kde se můžete dostat do dluhové pasti a tedy i do problémů.
Bankovní nebo nebankovní půjčka?
V dnešní době existuje nesčetné množství různých druhů úvěrů. Základním rozdělením je na půjčky bankovní a nebankovní.
Pod pojmem bankovní úvěr si každý představí klasickou půjčku. Jedná se o ty úvěry, které musíme chodit sjednávat na pobočku banky a jejichž vyřízení trvá někdy i několik dní. Také jsou to ty, u kterých je možné zažádat o částku v řádech milionů. Jako cenu za tento luxus budete muset projít důkladným prověřením od banky a šance, že vám půjčku schválí, se snižuje.
Oproti tomu nebankovní půjčka nabízí relativně větší jistotu, že na ni dosáhnete. Platí tady totiž, že tyto druhy úvěrů jsou dostupnější pro mnohem více lidí. Jako daň je ale to, že poskytované částky nejsou tak vysoké jako u bank. Na druhou stranu se díky tomuto faktu celý proces vyřízení dá zrychlit.
Na co se (ne)hodí půjčky
Půjčky obecně doporučujeme jako záchranu v případě nenadálé situace nebo dlouhodobější investice, například na rekonstrukci domu nebo koupi bydlení. V jakém případě se ale půjčka nedoporučuje?
1. Půjčka na dovolenou
Rozhodně sem patří například půjčka na dovolenou. Každý si sice někdy potřebujeme odpočinout, ale nemělo by to být na úkor naší finanční situace. Je tedy dobré zvážit, zda by nebylo moudřejší letos velikou dovolenou k moři vynechat, raději jet na výlet po Česku a našetřit si na dovolenou na příští rok.
2. Půjčka „na blbosti“
Dalším příkladem špatného využití půjčky je financování věcí, které nezbytně nepotřebujete. Pokud se vám rozbila pračka, je jasné, že budete ihned potřebovat novou. Ovšem v případě, že vyšel nový mobilní telefon a vy ho strašně moc chcete, se půjčka nevyplatí. Nejen, že se jedná o starost navíc, ale také budete mít zápis v registrech.
Do registrů se zapisují všechny vaše úvěry a také to, zda a jak jste je platili. Pokud nastane situace, že na splátky zapomenete, budete mít negativní zápis v registru dlužníků a v budoucnu byste mohli mít se získáním půjčky problém. A co když tentokrát bude potřeba na opravdu důležitou věc?
3. Půjčka na splátku půjčky
Další a snad nejhorší situací, kterou byste půjčkou opravdu nikdy řešit neměli, jsou splátky jiných půjček. V situaci, která se zdá být bezvýchodnou, se můžeme uchylovat k unáhleným rozhodnutím. Takovéto „vytloukání klínu klínem“ však není tím správným řešením. Naopak, je to nejrychlejší cesta do dluhové pasti. Jeden měsíc si sice ulevíte od splátek, ale následující měsíc budete splácet dvojnásobek.
V situaci, kdy máte více úvěrů a nevíte si s nimi rady, doporučujeme využít raději možnosti konsolidace.